Феноменален Интер бе близо до чудото, но Тотнъм оцеля в инфарктен трилър на "Меаца"
Лига Европа

Интер се размина с чудото и с шанса да отстрани Тотнъм на 1/8-финала в Лига Европа. "Нерадзурите" изиграха страхотен мач в реванша на "Джузепе Меаца" и успяха в редовното време да заличат загубата си с 0:3 в първия мач, като спечелиха със същия резултат с голове на Антонио Касано в 20-ата, Родриго Паласио в 52-ата и автогол на Вилиам Галас в 75-ата минута. Така те нанесоха първата загуба на своя съперник в тазгодишното издание на турнира и докараха нещата до продължения. Там обаче късметът се усмихна на англичаните и в 96-ата минута Емануел Адебайор вкара изключително ценен гол за 3:1. Рикардо Алварес в 110-ата минута отново върна надеждите на италианския тим правейки 4:1, но в оставащите минути гостите издържаха и не допуснаха сезнзацията да стане факт.

Тотнъм в този мач трябваше да играе без звездата си Гарет Бейл, който бе наказан заради натрупани картони в турнира. В началото на мача Интер започна доста офанзивно и в 13-ата минута Антонио Касано имаше добра възможност, но ударът му бе спасен от Брад Фридъл. Четири минути по-късно нападателят на домакините отново се отскубна в наказателното поле и падна, като останаха съмнения за нарушение на Вилиам Галас срещу него, но съдията подмина ситуацията и не отсъди дузпа. В 20-ата минута обаче Касано откри резултата в двубоя, засичайки с глава от близо чудесно центриране на Родриго Паласио.

Едва след гола Тотнъм заигра в познатия стил и започна да разиграва по-добре топката. В 22-ата минута гостите имаха добър шанс като Гилфи Сигурдсон стреля от границата на наказателното поле, но не затрудни Самир Ханданович. В 37-ата минута пък Кайл Уокър отправи опасен изстрел с глава преминал покрай вратата. В самия край на първото полувреме двата тима си размениха по една опасна ситуация. Първо Фреди Гуарин в 45-ата минута отправи силен удар, който бе спасен от Фридъл, а веднага след това Емануел Адебайор открадна една топка пред пеналта на съперника, но реши технично да прехвърля вратаря и не сполучи.

През второто полувреме обаче Интер бе пълен господар на терена. "Нерадзурите" наистина вярваха, че обрата е възможен и в 52-ата минута направиха нова крачка към него. Тогава Паласио получи прекрасен извеждащ пас зад защитата и останал сам срещу вратаря с техничен удар направи резулатата 2:0

Това още повече вдъхнови италианците, които все повече затягаха обръча пред вратата на съперника. В 66-ата минута Хавиер Санети нахлу на скорост в наказателното поле почти до аутлинията и опита удар от малък ъгъл, но Фридъл бе на мястото си. В 75-ата минута пък домакините си спечелиха фаул пред пеналта и Касано реши да стреля по земя, което свари неподготвен Вилиам Галас и той в опит да изчисти топката я прати в собствената си врата - 3:0. Така Интер  изравни резултата от двата мача и вече всичко изглеждаше възможно.

Отборът на Тотнъм пък изглеждаше все по-шокиран. Англичаните нямаха никаква идея в играта си през втората част. В 85-ата минута обаче те все пак създадоха една от малкото си възможности и Уокър отправи страхотен удар от дистанция, но Ханданович успя да спаси. Интер обаче видимо търсеше четвъртото попадение, с което да реши всичко и първо Касано имаше добър шанс в 87-ата, а след това и Паласио отправи налош далечен изстрел в 89-ата минута, но и двамата нямаха успех. В добавеното време пък Естебан Камбиасо се възползва от груба грешка на Галас, отне попката в наказателното поле и веднага стреля, но кълбото отново не пожела да влезе във вратата и търкулна на сантиметри от далечната греда.

В началото на продълженията обаче Тотнъм изглеждаше преобразен. Още в 93-ата минута гостите имаха страхотен шанс за гол като Ян Вертонген стреля от близо с глава, но Ханданович с прекрасна намеса опази вратата си. По-малко от минута по-късно пък Галас можеше да се реваншира за автогола, но ударът му мина до вратата. В 96-ата минута обаче натискът на "шпорите" даде резултат. Муса Дембеле отправи силен удар от границата на пеналта, Ханданович спаси, но топката попадна право на крака на Адебайор, който от близо я прати в опразнената врата и почти уби интригата правейки резултата 3:1.

Така вече Интер се нуждаеше от нови два гола, за да продължи напред. Домакините обаче не се предадоха и имаха своите шансове, като на два пъти Паласио пробва рефлексите на Фридъл, а след това и Джонатан опита далечен удар, но отново отразен от ветерана на вратата на Тотнъм. В началото на второто продължение и Касано опита страхотен изстрел от дистанция, но отново американският страж се намеси блестящо и опази вратата си.

В 110-ата минута "нерадзурите" отново върнаха надеждите си за оставане в надпреварата. Вездесъщият Антонио Касано центрира прекрасно към резервата Рикардо Алварес, който с глава вкара за 4:1. В оставащите минути обаче англичаните се окупираха пред своето наказателно поле и не допуснаха да се стигне до пети гол.

Така Тотнъм оцеля в турнира и вече чака жребия за следващата фаза. Интер пък си тръгва от надпреварата, но го направи с високо вдигната глава.

Интер – Тотнъм 4:1 (след продължения)