След 8 години отново равенство в дербито на Милано

Интер и Милан си разделиха по едно полувреме и по една точка, след като завършиха 1:1 в дербито на Милано. 158-ия сблъсък между двата тима в Серия А донесе равенство №50. Милан и Интер не бяха си поделяли точките от октомври 2004 г. когато срещата завърши 0:0. След това имаше 16 дербита, в които или единия, или другия тим печелеше.

Милан превъзхождаше през първото полувреме и поведе с гол на Стефан ел Шаарави. След паузата Интер се активизира и успя да изравни, чрез резервата Матия Скелото.

В лагера на Милан все пак може би ще са доволни, че остават пред градския враг в класирането. Росонерите са трети с 45 точки, една повече от Интер и Лацио, който обаче е с мач по-малко. Милан също така сложи край на серията от 3 поредни загуби в дербито на града.

Дербито на Милано отдавна не е имало толкова голямо значение и толкова емоционален привкус. На терена с миналото се сблъска Марио Балотели, който се изправи срещу отбора, в който проби в големия футбол. От другата страна пък Антонио Касано водеше атаката на Интер, срещу бившия си тим.

Най-важното обаче бе не кой е на терена, не как ще посрещнат Балотели тифозите на Интер, а кой ще спечели. Защото залогът бе третото място, тази заветна позиция, която дава право за участие в Шампионската лига.

Милан бе в изключителна форма, като нямаше загуба през 2013 г., а през седмицата надви могъщата Барселона с 2:0 в Шампионската лига. Интер не беше в добра форма. Само преди 3 месеца нерадзурите имаха 13 точки повече от своя градски противник, но сега бяха с една точка зад него. В предишният кръг Интер катастрофира 1:4 срещу Фиорентина.

За Интер не можеше да играе Алваро Перейра, който беше наказан. Аут бяха и контузените Диего Милито, Валтер Самуел, Матиас Силвестре, Джоел Оби и Лука Кастелаци. Андреа Ранокия бе под въпрос но стисна зъби и излезе титуляр в центъра на защитата. Негов партньор беше Жуан. Капитанът Хавиер Санети действаше отляво на отбраната, а Нагатомо - вдясно.

За Милан не можеха да играят Фламини, Робиньо, Бонера и Де Йонг. В атака за росонерите бяха Боатенг, Балотели и Ел Шаарави.

Двете агитки също се бяха подготвили добре. В тази на Интер раздадоха специални флайъри с молба да не се обижда на расистка основа Балотели. Тифозите на Интер направиха хореография с надпис "Ти караш сърцето ми да пърха... Дъхът ми да секва". Агитката на Милан отвърна с "Червено като огъня... Черно като страха ви".

Първият реален шанс в мача бе в 6-ата минута, когато Матия де Шилио проби отляво и влезе навътре в наказателното поле, но ударът му мина покрай вратата. Интер също бе опасен в атака, но Мексес се намеси решително, за да спре Родриго Паласио.

Марио Балотели гореше от желание да блесне срещу бившия си тим, но пропусна златна възможност. В 15-ата минута Де Шилио центрира отлично и Балотели се озова сам във вратарското поле, но вместо да засече топката към вратата, той реши да я спира и я подари на Ханданович.

Милан играеше много по-силно и агресивно от съперника и заслужено поведе в 21-ата минута. Касано загуби топката в центърана терена и тя се озова у Боатенг, който веднага изведе Ел Шаарави. Нападателят остави зад гърба си Нагатомо и с премерен удар в горния ъгъл откри резултата.

Това бе 16-и гол на Ел Шаарави за сезона и първи негов в дербито на Милано. Той стана първия играч на Милан, различен от Балотели, който се разписва, откакто Супер Марио  дойде в тима през януари.

Интер опита да отвърне с удар от дистанция на Касано, но топката мина на около метър встрани от вратата на Абиати.

Последваха 2 яросни минути, в които Самир Ханданович спаси своя отбор и остави шансовете на Интер. Центриране от корнер бе засечено с глава от Балотели, но мощния му удар бе избит от Ханданович, а след това словенския вратар имаше късмет, че топката остана до него и той я улови.

След 120 секунди Ханданович пак трябваше да прави чудеса. Този път Де Шилио проби отляво и центрира и от границата на вратарското поле Балотели се хвърли и засече топката с крак, но я прати право в тялото на Ханданович, който улови.

Милан буквално притисна Интер в неговото поле. Абате проби и центрира, а Мунтари стреля с глава, но Ханданович нямаше проблеми да спаси. Пет минути преди паузата задочния двубой между вратаря на Интер и Марио Балотели продължи. Шут от фаул от 35 метра на нападателя бе избит с блестящ плонж от Ханданович.

Интер бе доволен да се прибере на почивка само с гол пасив. След паузата Страмачони промени позициите на двамата крайни защитници. Санети мина отдясно, а Нагатомо - отляво.

Огромна димка направи видимостта на "Сан Сиро" почти нулева, но Милан продължи да атакува. Центриране на Монтоливо от фаул бе засечено с глава на близката греда от Боатенг, но топката отиде в аут.

След това Интер се активизира. Касано центрира към далечната греда, където Ранокия шутира от въздуха, но неточно. След това Абиати реши да покаже, че и на другата врата има отличен страж.

Великолепна атака отдясно на Интер завърши с центриране на Паласио и Фреди Гуарин засече топката от упор, но Абиати с великолепен плонж изби, а Касано се забави и не успя да направи добавка.

Страмачони направи първия си ход в 69-ата минута и той се оказа златен. Треньорът на Интер пусна в игра Езекиел Скелото на мястото на Естебан Камбиасо. Само 2 минути след това Скелото изравни.

Нагатомо центрира отлично от фланга, Мексес остана под топката и Скелото с глава я прати в ъгъла - 1:1. Това бе 13-ия гол, който Милан допуска този сезон след удар с глава. А Скелото беше толкова радостен, че се разплака.

Милан опита да си върне аванса със силен шут на Мунтари от дистанция, но той не изненада Ханданович. Помощниктреньорът на Милан Мауро Тасоти бе изгонен от пейката, заради непристойно поведение.

В края Милан отново се активизира. Първо Ел Шаарави опита ножичен удар, но уцели гърба на Скелото, а след това защитата изчисти. След това Нианг стреля силно, но отново Ханданович спаси. В добавеното време Абиати трябваше да излиза и да изпревари Скелото, за да не му позволи да направи обрата пълен.

ИНТЕР - МИЛАН 1:1
0:1 Ел Шаарави 21
1:1 Скелото 71

ИНТЕР: Ханданович, Санети, Жуан, Ранокия, Нагатомо (77 Киву), Гаргано, Камбиасо (69 Скелото), Гуарин, Алварес (74 Кузманович), Касано, Паласио

МИЛАН: Абиати, Абате, Сапата, Мексес, Де Шилио, Мунтари (90 Амброзини), Монтоливо, Ночерино, Боатенг (81 Нианг), Балотели, Ел Шаарави (97 Боян)