Интер постави на колене Милан с гол от съблекалнята

Отборът на Интер постави на колене своя градски съперник Милан в мегадербито на италианския клубен футбол. Пред почти пълен "Сан Сиро" футболистите на Интер надвиха своя съперник с 1:0. Голът на победата бе дело на аржентинеца Валтер Самуел, който рано-рано вкара след грешка на вратаря и отбраната на "росонерите". Цяло второ полувреме интеристите играха с човек по-малко след изгонването на Юто Нагатомо в 48-ата минута. На трибуните на митичния милански стадион бе бившият реализатор на Интер Марио Балотели.

Наставникът на Милан Масимилиано Алегри заложи на Боян Къркич на върха на атаката на своя отбор в схема на игра 4-2-3-1. Испанецът бе подпомаган от втора линия от Кевин-Принс Боатенг, който бе разположен точно зад него, и Стефан Ел Шаарави по левия фланг. В същото време Андреа Страмачони излезе с офанзивното 3-4-3, като компания на голмайсторите Диего Милито и Антонио Касано в нападение правеше Филипе Коутиньо, който може да бъде активен както като атакуващ халф, така и като чисто острие.

Двубоят на "Меаца" започна впечатляващо. След едва 180 секунди игра Естебан Камбиасо изсипа една топка от свободен удар и след колективна грешка на вратаря Кристиан Абиати и отбраната на Милан ветеранът Валтер Самуел засече с глава топката в мрежата - 1:0 за Интер! Интересно е, че преди изпълнението на фаула старши треньорът на Милан Алегри влезе в остър диалог с главния съдия Паоло Валери.

Малко след гола Абиати продължи с подаръците към съперниците. Бившият италиански национал, който през седмицата имаше феноменални намеси при победата на "росонерите" в Шампионската лига срещу Зенит (3:2), отново бе разколебан. Стражът буквално подари една топка на дебнещия наблизо Диего Милито. Принца тъкмо се нагласи да прониже наивния вратар, но с решителна намеса се включи Филип Мексес, който блокира удара и предотврати втори гол и още по-кошмарно начало на срещата за Милан.

В 14-ата минута дойде отговорът на символичните домакини. От около 25 метра полузащитникът Рикардо Монтоливо прати снаряд към вратата на Самир Ханданович, но кълбото профуча опасно до вратата. Последва малко спокойствие за двамата вратари и така до 30-ата минута. Тогава пробив отдясно на Даниеле Бонера завърши с центриране на защитника, а засичането на Кевин-Принс Боатенг мина опасно покрай целта. В 33-ата минута пък Милито пробва рефлекса на Абиати с удар от малък ъгъл, макар топката да не бе в очертанията на рамката.

В 36-ата минута Урби Емануелсон се пребори и отне в центъра на терена, което постави Боатенг на сравнително добра стрелкова позиция. Шутът на играча на Дявола обаче бе неточен. В 39-ата минута арбитърът отсъди нарушение в нападение на Емануелсон срещу Ханданович, а това попречи на Монтоливо да стане автор на едно от най-хубавите попадения в историята на дербито. Бившият капитан на Фиорентина посрещна отбитата от вратаря на "нерадзурите" топка и с красиво воле от около 30 метра я прати в паяжината на близкия ъгъл. За нещастие на Монтоливо и феновете на Милан съдията вече бе свирил фаула. Последната опасност за полувремето бе един удар отдясно на Къркич, който не направи почти нищо запомнящо се през тези 45 минути.

На почивката Страмачони замени Коутиньо с Фреди Гуарин, но едва ли специалистът си е представял какво му готви Нагатомо. В 48-ата минута японецът спря умишлено с ръка един пас в центъра на терена и Валери му показа заслужен втори жълт картон. Юто обаче прие всичко с лека почуда и усмивка. Така интеристите останаха с човек по-малко на игрището. Страма реагира веднага и крайният бранител Алваро Перейра замени Касано, като бившият голмайстор на Милан прие овации от сектора с тифози в черно-синьо. Скоро пък Алегри замени единия си бек Матия Де Шильо и пусна в игра Робиньо.

В 64-ата минута Монтоливо отново тества бдителността на Ханданович, а след отбиването Боян центрира, но вместо да скъса мрежата с воле Боатенг реши да се прави на Роби Баджо и захлупи топката с десния крак, след което тя излезе в аут. Последва още по-фрапантен пропуск на миланистите, като Къркич се хлъзна и падна пред вратарското поле на Интер, вместо да прониже вратаря на съперника.

20 минути преди края Алегри смени безличния в това дерби Ел Шаарави с Джампаоло Пацини, с което "росонерите" заиграха с трима чисти нападатели. Натискът на Милан се засили и в 74-ата минута Робиньо намери Пацини на чиста позиция. Стрелецът обаче не успя да засече подаването на 1-2 метра от голлинията. В 82-ата минута миланистите поискаха дузпа, след като Самуел препречи с прийом от баскетбола пътя на Робиньо в наказателното поле, но римският съдия не сметна, че това е равносилно на най-тежкото наказание.

В 90-ата минута рикошет в крака на Самуел за малко да изненада неприятно Ханданович, но топката не навести ъгъла на вратата на Интер, а излезе в корнер. Милан така и не стигна до изравняване, като успехът отиде при врага на "червено-черните". Това бе 77 победа в дербито в Серия "А" за "нерадзурите", като вече резултатът в шампионатните двубои между двата колоса е 81:77 за Милан плюс 62 равенства. Интересно е, че от осем години насам хиксът между братовчедите бяга. С победата днес Интер е 4-ти в класирането с 15 точки и с шансове да гони първото място. Тимът на Алегри остава 11-ти с едва 7 точки, което е разлика от 12 с лидера и шампион Ювентус.