Хайдук изплаши Интер
Лига Европа

Хайдук Сплит спечели с 2:0 при гостуването си на Интер в двубой от третия квалификационен кръг на турнира Лига Европа, но въпреки това отпадна от надпреварата. В Хърватия отборът на Мишо Кръстичевич беше допуснал загуба с 0:3.

През по-голямата част от срещата на "Джузепе Меаца" домакините доминираха, но не бяха достатъчно концентрирани както в предни позиции, така и в защита.

Хърватските вицешампиони пък можеха да съжаляват за пропуснатия шанс да елиминират тима от Милано. Головете за състава от Сплит отбелязаха Анте Вукушич от дузпа и Иван Вукович.

Още във 2-рата минута гостите от Хърватия имаха възможност да открият резултата. В наказателното поле на "нерадзурите" черногорският нападател Иван Вукович получи пас от свой съотборник и стреля, но топката мина покрай вратата, пазена от Самир Ханданович.

Малко след това при неприятен сблъсък с противников състезател Диего Милито се оказа с разбита глава. Аржентинецът обаче демонстрира мъжество и продължи участието си в мача, макар и с бинт. Хърватският защитник Марио Малоча, който се сблъска с опитния нападател, пък беше заменен от Матей Йонич.

В 11-тата минута капитанът на Хайдук Анте Вукушич отправи удар, който обаче беше прекалено слаб, за да затрудни Ханданович. Постепенно Интер пое инициативата и натисна своя съперник.

В 17-тата минута неостаряващият Хавиер Санети проби в пеналта на тима от Сплит и подаде към нахлуващия Филипе Коутиньо, който шутира, кълбото се отби от вратаря Горан Блажевич, после в главата на бразилеца и срещна напречната греда.

Няколко минути по-късно Милито беше изведен сам срещу Блажевич, но стражът на хърватите излезе бързо и предотврати опасността. В 22-рата минута пък Хайдук получи правото да изпълни дузпа. Реферът прецени, че Самуел е фаулирал Вукович в наказателното поле на домакините, след което Вукушич се разписа от бялата точка.

Хърватите можеха да удвоят само две минути след това, когато Вукович пусна чудесен пас към Антонио Милич, обаче Ханданович запази хладнокръвие и спаси. По аналогичен начин Уесли Снайдер изведе Коутиньо лице в лице с Блажевич, но младият южноамериканец направи невероятен пропуск.

В 29-тата минута Снайдер уцели стената от фаул, а в 36-тата минута Фреди Гуарин нанесе мощен шут, с който хърватският страж се справи по блестящ начин. Малко по-късно Милито не успя да намери вратата от удобна позиция.

В самия край на първото полувреме Коутиньо отправи два добри удара, но в първия случай беше неточен, а във втория Блажевич спаси. Милито също пропусна да изравни и така Хайдук имаше крехка преднина на почивката.

Веднага след първия съдийски сигнал за втората част Коутиньо за пореден път не съумя да намери целта. В 50-тата минута пък само великолепната намеса на Ханданович попречи на Вукушич да отбележи второто си попадение в срещата. 21-годишният нападател излезе очи в очи със словенеца, но не успя да го преодолее.

Малко след това и Вукович беше изпуснат от отбраната на Интер, обаче стреля неточно. "Нерадзурите" не изглеждаха особено концентрирани и в 58-мата минута логично допуснаха втори гол в своята врата. Вукович овладя топката в пеналта на тима от Милано и вкара фантастично попадение от воле.

В 61-вата минута Коутиньо финтира няколко футболисти на гостите и подаде към Джонатан, който обаче би над напречната греда.  Няколко минути по-късно Снайдер опита шут от далечна дистанция, но кълбото профуча покрай вратата на Хайдук.

Не мина много време и холандецът затрудни максимално Блажевич, обаче не вкара. Преди това и влезлият като резерва Юто Нагатомо накара вратарят на отбора от Сплит да показва класата си. В 81-вата минута и Самуеле Лонго не можа да преодолее перфектния в този мач Блажевич.

До края на срещата Интер не успя да стигне до гол, загуби с 0:2, но въпреки това продължава в следващия кръг на турнира Лига Европа заради успеха си с 3:0 в първия двубой.

Интер – Хайдук Сплит 0:2

0:1 Вукушич 22 (д)
0:2 Вукович 58