Марсилия удари Интер в края (Видео)
Олимпик Марсилия победи с 1:0 Интер в първи осминафинален двубой от Шампионската лига и по този начин взе ценна преднина преди реванша на "Джузепе Меаца".

Единственият гол вкара Андре Аю в последната минута на добавеното време на срещата. Ганаецът се разписа с глава, след като засече центриране от корнер

Малко изненадващо Клаудио Раниери пусна в атака Мауро Сарате и Диего Форлан вместо Джампаоло Пацини и Диего Милито. В останалата част от състава на Интер нямаше големи сюрпризи.

Що се отнася до треньора на Марсилия Дидие Дешан, той не можеше да разчита на контузения Лоик Реми. В отсъствието на френския национал основно оръжие на европейските шампиони от 1993-та година трябваше да бъде бразилецът Брандао.

Още от самото начало домакините се хвърлиха в атака. В третата минута изстрел на Беноа Шейру срещна крак на противников бранител и излезе в корнер, но можеше и да влети във вратата на Жулио Сезар, ако французите имаха малко повече късмет.

Статистиката на УЕФА сочеше, че за първите десет минути Марсилия можеше да се похвали с 69 процента владеене на топката. Това обаче можеше да няма никакво значение в 11-тата минута, когато Уесли Снайдер напредна отляво и центрира към Диего Форлан, който стреля от много удобна позиция в наказателното поле на френските вицешампиони. Стив Манданда обаче направи страхотно спасяване.

В 16-тата минута Мауро Сарате можеше да се възползва от хубав пас на Хавиер Санети, но Манданда блокира по-младият от двамата аржентинци и не му позволи да шутира.

Малко по-късно Жулио Сезар също се прояви, обаче по малко по-друг начин. Той получи кълбото и го разигра като полеви състезател, рискувайки да му бъде отнето. Все пак всичко се размина само с уплаха за привържениците на Интер.

След това дойде редът на Сезар Аспиликуета да шутира извън пеналта, като топката прелетя над напречната греда . По-интересното се случваше в самото наказателно поле на Интер, където Брандао падна след съприкосновение с Валтер Самуел, но бързо се изправи, защото можеше да му бъде показан жълт картон за симулация.

Манданда отново трябваше да се намесва минути по-късно, но се оказа, че усилията на капитана на Марсилия бяха напразни – страничният съдия вече беше вдигнал флага за засада.

Половин час след началото на мача пък бранителят Сюлейман Диавара можеше да изненада Жулио Сезар, след като засече центриране на Матийо Валбуена от фаул, но пък не съумя да нанесе качествен удар и кълбото се търкулна покрай вратата.

В 37-мата минута пас на Естебан Камбиасо намери Мауро Сарате вляво от точката за изпълнение на дузпа в пеналта на французите, но шутът на аржентинския нападател беше прекалено слаб, за да затрудни Манданда.

В 42-рата минута изстрел от фаул на Беноа Шейру стигна до ръцете на Жулио Сезар след рикошет, но дотогава беше загубил от силата си. Същото се случи и с един опит на Естебан Камбиасо две минути по-късно на другия край на терена.

След почивката Марсилия отново получи първия шанс да обстрелва вратата на своя съперник. Първо Брандао нанесе много слаб удар с глава, който Жулио Сезар улови с лекота, после шут на Шейру беше блокиран от защитник на "нерадзурите".

Следващата възможност за някой от двата отбора дойде чак в 63-тата минута, когато Жереми Морел стреля неточно. Малко след това на Диего Форлан беше попречено да шутира към вратата, пазена от Манданда. Двата тима се защитаваха добре, но в нападение не показваха кой знае какво.

В 74-тата минута след центриране на Уесли Снайдер от фаул и рикошет топката се озова в краката на Деян Станкович, който се намираше съвсем близо целта. Сърбинът обаче пропиля добрия шанс, Манданда улови кълбото.

В 79-тата минута Андре Аю можеше да отбележи с глава, но видя как топката минава на сантиметри от десния страничен стълб на Жулио Сезар. Това беше една от най-добрите възможности (ако не и най-добрата) за Марсилия през второто полувреме.

В последните минути братята Аю притесняваха Жулио Сезар, но по всичко изглеждаше, че не достатъчно. Все пак в последната минута на добавеното време Андре Аю засече центриране от корнер и се разписа с глава за радост на феновете на Марсилия.

Олимпик Марсилия – Интер 1:0

1:0 Андре Аю 90+3

Олимпик Марсилия: Манданда, Диавара, Н'Кулу, Аспиликуета (Фани – 80), Морел, Диара, Беноа Шейру (Каборе – 84), Валбуена, Амалфитано, А. Аю, Брандао (Дж. Аю - 73)

Интер: Жулио Сезар, Самуел, Лусио, Майкон (Нагатомо – 46), Киву, Камбиасо, Станкович, Санети, Снайдер, Сарате (Оби – 64), Форлан