Интер и Принца нокаутираха Милан - "нерадзурите" мечтаят за титлата (Видео)

Отборът на Интер записа сладка победа с 1:0 над братовчедите си от Милан в едно от великите дербита на европейския и световен клубен футбол. В герой за "нерадзурите" се превърна Диего Милито, като аржентинският голаджия порази вратата на "червено-черните" веднъж и това се оказа достатъчно за трите точки на тима на Клаудио Раниери. Срещата стартира с едноминутно мълчание в памет на жертвите на заседналия лайнер край Тоскана. Наставникът на "росонерите" Масимилиано Алегри заложи за партньор на Златан Ибрахимович в атака на Алешандре Пато, който бе предпочетен пред Робиньо. Зад двамата действаше Урби Емануелсон, а тримата в полузащитата бяха Кевин-Принс Боатенг, ветеранът Марк ван Бомел и Антонио Ночерино.

Раниери пък остави на резервната скамейка на Интер плеймейкъра Уесли Снайдер, който доскоро лекуваше травма. Напред Раниери пусна Джампаоло Пацини и Милито, който както и във финала на Шампионската лига през 2010 година отново бе ключова фигура за своите. Карето Хавиер Санети, Тиаго Мота, Естебан Камбиасо и Рикардо Алварес дирижираше играта на символичните гости в средата на терена.

Двубоят тази вечер бе под номер 205 в историята на градското съперничество между Милан и Интер. Двата тима са с по 18 титли на Италия, като в момента са на второ и пето място в класирането. При успех тази вечер миланистите щяха да изместят Ювентус от лидерската позиция. Победата днес пък тотално връщаше апетитът на интеристите за първото място.

Интер започна по-добре мача и още в петата минута се създаде първата опасност пред една от двете врати. Майкон центрира от фаул отдясно и Тиаго Мота с глава прати топката в мрежата на Кристиан Абиати. Главният съдия Даниеле Орсато обаче правилно маркира засада и не зачете попадението на полузащитника.

В десетата минута дойде и първата възможност за "росонерите". Пато се оказа непокрит за секунда около точката на дузпата, но мигновенният удар на бразилския национал мина далеч от целта. В 20-ата минута Пато получи изненадващ пас от дълбочина, но нападателят се засуети и това позволи на защитниците на Интер да изчистят в корнер. След изпълнението му Боатенг се оказа на чиста позиция в центъра на наказателното поле, но играчът на Милан стреля над вратата.

Играта полека-лека навлезе в мъртво темпо, при което нямаше много положения за отбелязване. В 32-ата минута Ибрахимович посрещна центриране отдясно по един от характерните си начини, но този път нямаше шанс да вкара ефектен гол, какъвто отбеляза на Италия на Евро 2004. В 40-ата минута Интер почти докосна гола - Алварес бе изпуснат от защитата на символичния домакин и аржентинецът би отблизо. Кракът на Абиати обачи спаси мрежата на тима на Алегри. В 45-ата минута дойде и най-чистата възможност преди почивката - мощен шут на Ван Бомел разтресе напречната греда на рамката зад Жулио Сезар.

След почивката Милан изглеждаше по-организираният отбор и точно тогава в 54-ата минута Диего Милито порази вратата на Абиати. Санети хвърли пас наляво към Принца и след грешка на Иняцио Абате нападателят на "черно-сините" имаше шанс да шутира. С малко помощ от страничната греда при далечния ъгъл топката се спря в мрежата - 1:0 за Интер. Любопитно е, че точно преди две години Абате отново "помогна" на Ел Принчипе да отбележи в дербито на Милано и то горе-долу от сходна позиция спрямо Абиати. В 66-ата минута Алегри се реши на смяна, като ветеранът Джанлука Дзамброта бе заменен от нападателя Робиньо. Веднага след това дойде и отговорът на Раниери, който извади Алварес и пусна на негово място румънския защитник Кристиан Киву.

В 76-ата минута възстановяващият се от травма Уесли Снайдер замени Милито, а секунди по-късно Ночерино от "росонерите" не се ориентира правилно на границата на вратарското поле и в крайна сметка топката се оказа в ръцете на Сезар. В 84-ата минута миланистите пропуснаха два добри шанса в рамките на няколко секунди, тъкмо след като Стефан Ел Шаарави бе заменил раздалия се Пато. До края домакините на срещата така и не стигнаха до нещо съществено и трите точки отидоха на сметката на трикратните европейски шампиони.

С успеха си днес Интер събира 32 точки, което е с 5 по-малко от Милан и с 6 от лидера Ювентус, който днес бе неубедителен при домакинството си на Каляри (1:1). Така пред състава на Раниери се отваря възможност да атакува първото място, което изглеждаше химера преди 1-2 месеца, когато "нерадзурите" бяха близо до зоната с изпадащите. Причина за това бе кошмарният старт на сезона, който те имаха под ръководството на Джан Пиеро Гасперини. Тази вечер обаче огромната радост бе за "черно-синия" гранд на Милано.