Интер измъкна 2:2 от Наполи на „Сан Паоло”

Наполи и Интер завършиха 2:2 в дербито от 26-ия кръг на Серия А.

Двата отбора направиха отличен мач на стадион „Сан Паоло”, а всички голове паднаха след почивката. За домакините точни бяха Марек Хамшик и Гонзало Игуаин, а за „синьо-черните” Родриго Паласио и Мауро Икарди от дузпа. Срещата беше изпълнена с опасни положения, а след нея Интер спря лошата си серия от 5 поредни загуби в Неапол.

Домакините трябва повече да съжаляват, че не спечелиха, тъй като през по-голямата част от времето бяха по-добрият отбор на терена и до 63-ата минута водеха с 2:0. Те завършиха двубоя и с човек по-малко, след като Енрике беше изгонен.

По този начин Наполи пропусна да съкрати изоставането си от 2-ия Рома (50 точки) в класирането и остава на 3-та позиция с 46 т. Интер пък е 8-ми с 36 т., колкото има и 9-ият Торино. Интересното е, че сблъсъкът през есента между двата отбора, игран на стадион „Джузепе Меаца”, отново завърши 2:2, като и тогава всички попадения паднаха през второто полувреме.

Рафаел Бенитес заложи на най-доброто, с което разполага. В предни позиции започнаха Мертенс, Хамшик и Кайехон, а пред тях беше Игуаин. Габиадини пък седна на резервната скамейка. Очаквано Роберто Манчини предпочете Шакири пред Подолски, докато Паласио беше избран за партньор на Икарди в атака. Новото попълнение Брозович пък за първи път стартира като титуляр за „нерадзурите”.

Пет минути след началото на мача Мертенс засече с глава, но покрай вратата. В следващата атака Паласио се озова на чиста позиция в наказателното поле, но се засуети в най-важния момент и беше блокиран. Опасностите пред двете врати продължиха, като домакините отговориха чрез Гонзало Игуаин. Аржентинският национал стреля точно под горната греда, но Самир Ханданович изби с една ръка.

В 10-ата минута Фреди Гуарин пробва атрактивен удар зад центъра и беше на косъм от феноменален гол, но топката мина малко над вратата на Андурах. 3 минути по-късно Игуаин беше изведен отдясно срещу Ханданович, напредна и шутира в далечния ъгъл. Точката обаче профуча покрай гредата.

В следващите минути Интер продължи да бъде неубедителен в защита и Хамшик стреля опасно, вратарят на гостите спаси, но изпусна топката в корнер, след който не последва нищо интересно. В 21-ата минута домакините организираха атака като по учебник. Мертенс с чудесен пас изведе Игуаин, който се опита технично да прехвърли Ханданович. Вратарят обаче се разтегна и със сетни сили спаси.

Интересните моменти на стадион „Сан Паоло” не спряха. След половин час игра включилият се в атака Кулибали върна към Хамшик, но ударът на капитана на Наполи беше висок. 60 секунди по-късно Игуаин изпусна на празна врата. Той намери с глава Хамшик на центъра, халфът продължи към Мертенс, белгийският национал напредна и постави топката на тепсия на деветката на домакините. От непосредствена близост обаче бившият нападател на Реал (Мадрид) не успя да се разпише.

В 39-ата минута Игуаин отправи пореден изстрел. Той беше изключително мощен, но Ханданович се беше пласирал добре и отрази. 3 минути преди края на полувремето Шакири се освободи чудесно от защитник на Наполи и стреля по земя, но Андухар беше на мястото си.

Второто полувреме започна с натиск на Наполи, който се увенча с успех в 51-ата минута. Тогава Енрике центрира отдясно, Жуан не покри добре Хамшик, който с глава не остави шансове на Ханданович – 1:0. В следващата атака Кайехон можеше да сложи точка на спора, след като излезе сам срещу вратаря, но не овладя добре топката. В 57-ата минута Д’Амброзио беше на косъм да изравни. Защитникът засече с глава центриране от корнер, но сантиметри го разделиха от целта. След почти час игра Хамшик имаше шанс отново да се разпише, но Ханданович отрази шута му.

Така се стигна до 63-ата минута, когато Игуаин най-накрая вкара и домакините поведоха с 2:0. Аржентинецът  беше оставен непокрит пред наказателното поле и с великолепен удар матира Ханданович, за да постави Интер в изключително тежко положение. В 72-ата минута обаче Паласио върна гостите в мача. Шакири стреля, защитник на Наполи блокира пътя на топката, получи се карамбол и тя попадна в аржентинския национал, който отблизо не сбърка за 1:2.

В минутите до края Манчни хвърли всичко в атака, след като извади защитника Жуан, а на негово място пусна нападателя Пушкаш. Това даде резултат в 86-ата минута, когато Енрике задържа Паласио в наказателното поле и главният съдия Джанлука Роки отсъди дузпа и изгони защитника на Наполи за втори жълт картон. Зад топката застана Икарди, който оформи крайното 2:2.

Наполи – Интер 2:2